Pomorenya eyalet Başkanı ile Toplantı

23 Nisan 2013 tarihinde, Pomorenya Eyalet Başkanlığında, Polonya-Türkiye Derneği başkanı, derneğin kurucularından Grzegorz Ostrowski ve Eyalet Başkanı Mieczysławem Struk'un katılımı ile üçlü bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Polonya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 600. yılı yıldönümü’nün yaklaşmakta olduğu bu günlerde çalışmalara hız verilmesi gerektiği belirtildi.

Polonya-Türkiye Derneği Başkanı Hasan Çiftçi, Polonya öncelikle Türkiye olmak üzere bazı ülkelerdeki turizm sektöründeki yatırımcıların bölgemize yatırım yapmaları için, bugüne kadar yaptığı faaliyetler hakkında Sayın Mieczyslaw Struk'a bilgi verdi. Bu çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi alan Eyalet Başkanı, bu çalışmaların daha etkin hayata geçirilmesi için Eyalet Başkanı olarak gerekli hukuki yetki ve donanımları sağlayayacağını bildirdi. 

Read more: Pomorenya eyalet Başkanı ile Toplantı

Jastrzębie -Zdrój Belediye Başkanı ve ekibi ile buluşma

Jastrzębie -Zdrój Belediyesi’nde 23 Mart 2013 tarihinde Polonya-Türkiye Derneği temsilcileri, Belediye Başkanı Marian Janecki ve ekibinin katılımlarıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Polonya-Türkiye Derneğini temsilen Jastrzębie Zdrój şubesi Başkanı Dr Andrzej Nowak, yardımcısı Ryszard Chromik ve Polonya-Türkiye Derneği Başkanı Hasan Çiftçi katıldı.

Toplantının oncelikli konusu Jastrzębie -Zdrój, Mahmutlar belediyesi ve Derneğimiz  işbirliğini, kültür, sanat ve eğitim alanlarında daha çok etkinleştirmek için ”Türk Kültür ve Eğitim Merkezi” isimli projenin tanıtımı olmuştur.Polonya-Türkiye Derneği olarak Jastrzębiu Zdrój’da  bir Türk Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılması önerisi, Belediye Başkanımız tarafından kabul edildi. Türk Kültür  Eğitim Merkezi için öngörülen adres, Jastrzębie -Zdrój ul. 1 Maja olarak belirlenmiştir.Toplantının diğer bir konusu ise, Belediye Başkanı Sayın Marian Janecki’ye Derneğimizin onursal başkanlığının teklifinin kabul edilmesi olmuştur.

Read more: Jastrzębie -Zdrój Belediye Başkanı ve ekibi ile buluşma

Jastrzębie Hokey Klübü (JKH) maçına herkes davetli

Polonya-Türkiye Derneği Jastrzebie-Zdrój Şubesi Jastrzebıe Hokey takımı play-off maçında seyirciler için düzenlenen çekilişe sponsor olarak 3 hediyeden 1 olan Türkiye tatiline sponsor olmuştur. Herkesi play-off maçlarına ve hediye çekilişine bekliyoruz. Daha fazla bilgi için  www.jkh.pl

 

„Türkiye’nin Harika Dünyası” Yarışması

28.02.2013, Gdansk

Bu sene de her sene olduğu gibi sizelere ‘Türkiye’nin Harika Dünyası’ yarışması hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yarışma ödül töreni 11 mayıs 2013 tarihinde gerçekleşecektir.

Yarışmayı kazananların belirleneceği ve ödül çekilişinin yapılacağı bu organizasyona tüm katılımcıları ve dernek üyelerimizi davet ediyoruz.

Yarışmanın detayları hakkında en kısa zamanda siz değerli takipcilerimize bilgi verilecektir.

Yarışma Gdańskie Gimnazjum "Lingwista" ile ortaklaşa olarak düzenlenmektedir.

http://www.gimnazjum-lingwista.eu/

Türkiye Kültür ve Sanat Gecesi

23.02.2013

 

23 şubat 2013 tarihinde Varşova Łomianki Kokka Art Sanat Merkezi’nde bir Türkiye Kültür ve Sanat  gecesi düzenlendi. Polonya-Türkiye   Derneği adına organizasyona katılan Efe Türkel de Türkiye konulu sunumu ile geceye renk verdi.

Programda sırasıyla;

- Modern Türk resim sanatçısı Celalettin Kartal’ın resim sergisi açılışı,

- Misafirlere Türk mutfağından çeşitli aperatiflerin sunumu,

- Türkçe dil eğitimi alan bir lise öğrencisinin canlı olarak seslendirdiği Türkçe Şarkı,

- Oryantal dans gösterisi,

- Dernek koordinatörümüz Efe Türkel’in Polonya-Türkiye ortak tarihinden alıntılar ve Türkiye'de günlük yaşam,kültür ve turizm üzerine anlatımı yer aldı.

 Geceyi organize eden Kokko Art Sanat merkezi’ni ve Sayın Celalettin Kartal’ı en içten dilekierimizle kutluyor, Polonya-Türkiye Derneği olarak bu gibi tanıtıcı faaliyetleri desteklemeye devam ediyoruz..

Milletvekili Sn. Grzegorz Matusiak’ın Dernek Ziyareti

 

14 Şubat 2013 tarihinde Polonya-Türkiye derneği Başkanı Sn. Hasan Çiftçi ve beraberindeki heyet Polonya Parlamentosu milletvekili Sn. Grzegorz Matusiak ile Gdansk’da bir araya geldi.Toplantıda derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verildi ve Polonya-Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 600 yılı kutlamaları kapsamında derneğin aktif rol aldığı organizasyonlar konusunda istişarelerde bulunuldu.

Ayrıca, Sayın Grzegorz Matusiak Derneğimizin Onursal üyelik teklifini memnuniyetle kabul etmiş olduğunu tüm üyelerimize memnuniyet ile duyuruyoruz. Sn. Matusiak’a Polonya-Türkiye Derneği ve Polonya-Türk dostluğu iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme çabalarından ötürü teşekkür ediyoruz.

 

 

Türkiye'nin Harika Dünyası Yarışması

 

Bu sene de her sene olduğu gibi sizelere ‘Türkiye’nin Harika Dünyası’ yarışması hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yarışma ödül töreni 12 mayıs 2012 tarihinde gerçekleşecektir.

Yarışmayı kazananların belirleneceği ve ödül çekilişinin yapılacağı bu organizasyona tüm katılımcıları ve dernek üyelerimizi davet ediyoruz.

ALANYA KEBAB Yarışmanın büyük ödülü için sponsor oldu.

Her zaman olduğu gibi yarışma ‘Birleşik Avrupa’ adı altındaki ‘Gdansk Dilbilimi İlkokulu’ tarafından düzenlendi.

 

 

 

 

 

Polonya-Türkiye Derneği yeni şubesi Ankara

 

Polonya-Türk Derneği’nin Türkiye’deki ilk şubesinin başkent Ankara’da, Sağlık Mah. Adakale Sok. 8\12 Yenişehir-Cankaya adresinde aҫılması iҫin yasal calışmalar başlatılmıştır.

Derneğimiz tarafindan gerҫekleştirilecek aҫılış organizasyonu hakkında en yakın zamanda siz değerli üyelerimize ve dostlarımıza web sayfamız aracılığıyla bilgi verilecektir.

 
 
 
 
 

Ana Merkezimizde tadilat çalışması

Siedziba Towarzystwa Polsko-Tureckiego

Daha önce sizleri bilgilendirdğimiz Polonya-Türkiye Derneği Yeni Ana Merkez Bürosu Gdansk İl Yönetiminden teslim alınmıştır. Yenı merkezimiz ul Gdyńskich Kosynierów 11 adresi 2. katında bulunmaktadır. Gerek teslim aldığımız büro ve tüm bina için maalesef ciddi bir tadilat gerekmektedir. Halı hazırda Dernek faaliyetlerimizi bu çatı altında sürdürebilmek için gerekli tadilat hususunda finansman arayışımız halen devam etmektedir.

Derneğimize ait bir merkezimizin olması bizler için büyük bir mutluluk vesilesi olmasına karşın tadilat için gerekli olduğunu düşündüğümüz finansman miktarı beklentilerimizin oldukça üzerindedir.

Finansmanın bir bölümü sağlanmış olmasına rağmen tadilatı bitirebilmek için arayışlarımız devam etmektedir. Dernek üyelerimizin ve destekçilerimizin bağış yardımlarının önemini tekrar hatırlatıyor, bağış miktarı ne olursa olsun bu çalışmayı bitirebilmemiz için çok önemli olduğunu belirtmek istiyoruz.

Bu yatırım için Sponsorlar da aranmaktadır.

Devamını oku: Ana Merkezimizde tadilat çalışması

Jastrzębiu Zdrój’da Yönetim Toplantısı

 

Ekim ayı Polonya-Türkiye Derneği Yönetim Kurulu için oldukça yoğun bir aydı. Bir taraftan Gdansk’daki yeni genel merkezimizde tadilat çalışmaları sürmekte diğer taraftan Jastrzębiu Zdrój’da merkez ve şübe yönetimimiz çalışma oturumunu düzenlemişlerdir.

Oturumun başlıca konusu dernek olarak hayata geçirebileceğimiz yeni bir hizmet projesidir. Yönetim olarak eğitim alanında her iki ülkenin sosyal ve kültürel bütünleşmesi için lisan eğitiminin önemine değinilmiştir. Dernek çatısı altında lisan eğitiminin verilebilmesi için gerekli finansmanın temın edilebilmesi adına çalışmalar devam etmektedir.

Devamını oku: Jastrzębiu Zdrój’da Yönetim Toplantısı

Türkiye Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosluğu Açılışı

Konsulat Turcji

 

Türkiye Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosluğu Pomorskie Eyaletin’de açıldı. T.C. Fahri Konsolosu Sn. Serdar Davran’ın Pruszczu Gdanskim’de bulunan konsolosluğun açılışı vesilesi ile yapmış olduğu davete Szymbark’da bulunan Bölgesel Eğitim ve Teşvik Merkezi ev sahipliği yaptı. Açılışa katılanlar arasında T.C. Büyükelçisi Sayın Yusuf Ziya Özcan ve Polonya-Türkiye Derneği Başkanı Sayın Hasan Çıftçi’nin de olduğu davette Türk ve Polonya dostluğuna gönül veren birçok katılımcı yer aldı.

T.C. Fahri Konsolosluğu adresi : Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej 105 a.

 

Design by : Pol-tur.org.
Copyright 2013 Towarzystwo Polsko-Tureckie
Website Security Test