ONURSAL ÜYELERİMİZ

 

Jerzy Buzek – Avrupa Parlamentosu Üyesi

Polonya-Türkiye Derneği Onursal Üyesi

JERZY BUZEK KİMDİR?
Polonya-Türkiye Derneği Onursal Üyesi olan Jerzy Buzek, Polonya ve Avrupa tarihinde önemli bir yeri olan Polonyalı bir bilim insanı ve siyasetçidir.
Jerzy Buzek, 1997-2001 arasında Polonya Cumhuriyeti başbakanlığı yapmış, 2004 yılında Avrupa Parlamentosu Üyeliğine seçilmiştir. 14 Temmuz 2009- 17 Ocak 2012 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Başta Dayanışma Hareketi (Solidarność) olmak üzere pek çok demokrasi yanlısı hareket içinde yer almış ve 3. Polonya Cumhuriyeti’nin kurulmasında aktif rol oynamıştır.
Profesyonel Kariyeri
1963'te Silezya Teknoloji Üniversitesi'nin Mekanik ve Enerji bölümünden, kimya mühendisliği konusunda uzman olarak mezun oldu. Polonya Bilimler Akademisi Kimyasal Mühendislik Enstitüsü’nde bilim adamı olarak çalıştı.1997 yılından itibaren teknik bilim profesörlüğüne hak kazanan Jerzy Buzek’e, Seul ve Dortmund Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ünvanı verildi.
1997-2001 yılları arasındaki koalisyon hükümetinde başbakanlık görevi yaptı.
1998 yılında Grzegorz Palka Ödülü’nün ilk sahibi oldu, Avrupa Birliği İş Odaları Forumu tarafından “Yılın Avrupalısı” adayı olarak gösterildi.
1998 yılında Polonya’nın etkili siyasi haftalık dergilerinden ‘Wprost’ tarafından ‘Yılın Kişisi’ seçildi. 2009 yılında Avrupa Parlementosu Başkanlığı sırasında ikinci kez bu ödüle layık görüldü. Avrupa Parlamentosu başkanı olarak kendisine bu ödülün verilmesi, , bir Polonyalıya ilk kez Polonya dışındaki hizmetlerinden dolayı bu ödülün verilmiş olması sebebiyle dikkatleri çekti.
Jerzy Buzek, 3. Polonya Cumhuriyeti başbakanları arasında hükümet döneminin başından sonuna kadar görevini sürdüren ilk Başbakan oldu.
2001 yılında parlamento seçimlerini kaybettikten sonra, aktif siyasete ara vererek akademik ve bilimsel çalışmalarına devam etmek üzere üniversiteye döndü. , Częstochowa’daki ‘Polonijna Akademisi’nde Rektör Yardımcılığı ve Opole’deki Teknoloji Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesinde profesör olarak görev aldı.

Siyasi hayatına geri döndüğü 2004 seçimlerinde Katowice’de, Yurttaşlık Platformu (Platforma Obywatelska,PO) partisinden Avrupa Parlamentosu’na Polonya’da en büyük oy desteğini alarak girmeyi başardı.

30 Mart 2011 tarihinde, Avrupa Parlamentosu Başkanı iken, Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen Avrupa Kimya Mühendisliği Federasyonu (EFCE) toplantısında, Kimya Mühendisliği Enstitüsü (IchemE) tarafından fahri burs verildi.

Siyasal Kariyeri
1980'lerde, Jerzy Buzek Dayanışma sendikalarında (1980-1981 arası ve 1989 dan sonra yasal olarak 1981-1989 arasında ise yer altı örgütlenmeleri şeklinde ) ve Polonya’daki anti-komünist hareketlerde aktivist olarak çalıştı .Sendikanın bölgesel ve ulusal yeraltı otoritelerinde aktif yönetici olarak yer aldı. Dayanışma Hareketi’nin (Solidarność) tekrar siyasi sürece katılmasına izin verildiği dönemde 4 defa ulusal genel kurul başkanı (1., 4., 5. ve 6.) oldu.

Jerzy Buzek, Dayanışma Seçim Hareketi (AWS) ve AWS ekonomik programının yazarlarından biriydi.1997 seçimlerinde Polonya Parlementosunun Alt Kanadına (Sejm) seçildi ve kısa bir süre sonra Başbakanlık görevini üstlendi. 1999 yılında AWS Sosyal Hareketi (Ruch Społeczny AWS) başkanı oldu ve 2001 yılında Dayanışma Seçim Eylem Koalisyonu Başkanı oldu.
Jerzy Buzek Hükümeti

1997-2001 yılları arasında ilk olarak merkez sağ AWS-Özgürlük Birliği koalisyon hükümetinin ve ardından Sağ AWS azınlık hükümeti’nin başbakanı oldu. Başbakanlık görevini sürdürdüğü kabinenin başarılarından en önemlileri siyasi ve ekonomik alandaki 4 reformdur. .
Yeni yerel yönetim ve idare teşkilatlanması,
Emeklilik sistemi reformu,
Eğitim sistemi reformu,
Sağlık sistemi reformu .
AWS- Özgürlük Birliği Koalisyonu’nun 2001 seçimlerini kaybetmesi ardından Jerzy Buzek, AWS Toplumsal Hareket Başkanlığı’ndan ayrılarak görevini Janowski Mieczysław’a devretti.
Avrupa Parlamentosu’nun Polonyalı Üyesi
Jerzy Buzek, sadece popülerliği ve şeçmenler ile olan birebir ilişkileri sayesinde, 13 Haziran 2004 tarihinde Silesia (Śląskie) eyaletinden Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçildi. 173389 oy alarak (Bölgede toplam oyların 22.14%’ü) bir rekora imza attı. Kendisinin parti eğilimi halihazırda Polonya’da iktidar partisi olan ve Avrupa Halk Partisi Üyesi de olan, Yurttaşlık Platformu(PO)’dur.
2004-2009 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Sanayi, Araştırma ve Enerji Komitesi üyesi, Çevre, Kamu Sağlığı ve Gıda Güvenliği komitelerinde yedek üyelik, AB-Ukrayna Parlamento İşbirliği Heyeti üyeliği ve Orta Amerika ülkeleri ile İlişkiler Heyeti’nde alternatif temsilcilik görevlerinde bulundu. 2007-2013 yıllarında Milyar Avro üzerindeki bütçesi ile, Avrupa Birliği 7. çerçevesi kapsamında Araştırma ve Geliştirme Programı ile ilgili raportörülük görevinde bulundu.
7 Haziran 2009 tarihinde, bir önceki seçimlerde olduğu gibi rekor sayıda oy alarak Silesia(Śląskie) eyaletinden Avrupa Parlamentosu üyeliğine 393117 oy ile ( toplam oy sayısının 42%’sinin üzerinde) seçildi.
Avrupa Parlamentosu Başkanlığı
14 Temmuz 2009 tarihinde, şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük çoğunluğun oyu ile (644 oyun 555’i), Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na seçildi.. Pierre Pflimlin’in ardından ilk eski Başbakan ve doğu blokundan seçilen ilk Başkan olarak tarihe geçti.
Başkanlık görevini Alman Hıristiyan Demokrat milletvekili Hans-Gert Pöttering’den alan Jerzy Buzek, görev süresi boyunca insan hakları ve doğu bloğu ortaklığı konularını öncelikleri arasında belirledi.2,5 yıl süren Başkanlık görevini 2012 yılında Sosyal Demokrat milletvekili Martin Schulz’a devretti.
Strasbourg'da yaptığı açılış konuşmasında; Buzek, Avrupa Parlamentosu’nun karşılaştığı en büyük mücadele başlıkları arasında ekonomik kriz, Avrupa dayanışması, insan hakları ve Parlamentonun kendi içinde gerçekleştireceği reformlar olduğunu belirtmiştir. Buzek ayrıca; Avrupa Ekonomik Reformları, işşizlik artışı ile mücadele, enerji güvenliği ve iklim değişikliği konuları ile, Avrupa dayanışması ve bütünleşmesi ve kadın hakları konusunun ön planda olacağını belirtmiştir. Ancak Buzek, Birliğin iyi organize ve etkili olabilmesi için Lizbon Antlaşması’nda yapılacak değişikliklere öncelik verilmesi gerektiğinin önemini dile getirmiştir.
8 Aralık 2009 tarihinde, Jerzy Buzek Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti tarafından yılın "Eyalet ödülü"ne laik görülmüştür ve bu ödül kendisine eyalet başkanı Dr. Jürgen Rüttgers tarafından verilmiştir.Ödül onun yaşam boyu başarılarının onuruna ve Avrupa Parlamentosu’nda adeta "Entegrasyon Lideri" olması şerefine laik görülmüştür. Jerzy Buzek „ Avrupa entegrasyon projesine katılma olasılığı olmayanlar” diyerek, doğu bloğu ortaklığına olan inancını bir kaz daha teyit etmiş ve para ödülünü Litvanya’nın Vilnus şehrinde 2004 yılından beri sürgünde faaliyet gösteren ve Beyaz Rusya’dan sürgün edilen Avrupa Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne (EHU) bağışlanacağını duyurmuştur.
Buzek’in göreve başlamasından kısa bir süre sonra 1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması, on yıla yakın süren iç tartışmalar ardından bir sonuç getirmiş ve büyük ölçüde Avrupa Parlamentosu demokratik gücünü arttırmıştır. Buzek ilk andan itibaren Avrupa'da daha fazla siyasi entegrasyon için daha geniş bir desteğin parçası olarak antlaşmanın bizzat destekçisi oldu. Antlaşma çerçevesinde, Avrupa Parlementosu’nun yasama yetkilerinde iki kat artış oldu.. Antlaşma yürülüğe girdiğinden itibaren, Parlamento; tarım, enerji güvenliği, göç, adalet ve içişleri, sağlık ve yapısal fonlar gibi "ortak karar" prosedürü çerçevesinde, 40 yeni alan üzerinde Bakanlar Konseyi ile eşit haklara oldu.
2011 yılı sonunda Buzek başkanlığında ayrıca; büyüyen Avro krizi ile mücadele için ekonomi yönetimi üzerine ‘Altı Paket’ (Sixpack) mevzuatı onaylandı. Bu mevzuat önceki İstikrar ve Büyüme Paktı ve Avrupa Artı Paktı üzerine bir kontrol mekanizması olarak Avrupa'daki makro ekonomik gözetimi optimize etmek ve gelecekte Avro bölgesindeki krizlerin önlenmesi için bir araç olarak tasarlandı. 28 Ekim 2011 tarihinde mevzuatın parlamento tarafından kabulü edilmesini memnuniyetle karşılayan Buzek şunları söyledi:
“Tüm Avrupa Parlamentosu tarafından ‘Altı Paket’ (Sixpack) mevzuatını onaylaması Avrupa Birliği için iyi bir haberdir. Yeni bir ‘Ekonomi Kuralları Kitabı’mız var. Gelecekte meydana gelebilecek krizlere karşı güçlü ve dayanıklı bir kalkan geliştirdik. Bu paketin kabulü ile Avrupa Birliği bütçe disiplinini güçlendirerek, gerçek bir ekonomik idare yönünde önemli bir hamle yapılmıştır. Zamanı geriye alamayız, ancak bu paket gelecekte üye devletlerin bütçelerinin inandırıcı olacağını garanti etmektedir.”
Jerz Buzek’in resmi Web Sayfası (ingilizce/lehçe) :
www.buzek.pl

 

 

Grzegorz Matusiak – Milletvekili

Polonya-Türkiye Derneği Onursal Üyesi

Grzegorz Matusiak  Polonya’lı mühendis, yerel yönetici ve siyasetçidir. Çocukluğundan itibaren vatan sevgisi, dayanışma  ve çok çalışmanın öğretildiği, uzun yıllar madencilik ile uğraşan büyük bir ailede dünya’ya geldi. Babası Moszczenica kömür madeninde çalışan bir madenciydi, annesi ise evin ve çocukların(Grzegorz, erkek kardeşi ve iki kız kardeşi) bakımı ile ilgilendi. Mütevazi bir hayata sahip olmalarına karşın Anne ve Babaları çocuklarının iyi yetiştirilmesine ve iyi bir eğitim almasına son derece önem verdiler.

Grzegorz Matusiak,  Jastrzębiu- Zdrój(1)’da 5 numaralı ilköğretim okulunda okudu, lise eğitimi ve meslek eğitimi aldığı okulundan  mezuniyet sonrası çalışma hayatından başladı ve Krakow’da ‘Górniczo – Hutniczej’ Maden Mühendisliği Akademisi'nde okudu.

27 yıl Zofiówka kömür madeninde çalıştı. Geçen süre içerisinde daha sorumlu mevkilerde görev almaya başladı. Sırasıyla elektirik sorumlusu, elektrik enerjisi müfettişi olarak görev yaptı. Her zaman bir onur ve gurur vesilesi  olarak gördüğü  madencileri kurtarma ekibinde yer aldı.

1984 yılında bir aile kurdu. Eşi Barbara, öğretmen olarak halen Jastrzębiu- Zdroj’da 8 numaralı ilköğretim okulunun müdürlüğünü yapmakta, oğulları Nikodema ise Śląskiej (Silesian)Teknik Üniversitesi mezun oldu.

NSZZ Solidarność(2) (Bağımsız Özerk Dayanışma Sendikası) üyesidir. 1988 yılında düzenlenen temmuz  kömür madeni grevinde, Heniek Grochowski ‘nin yanında  aktif rol aldı. Grzegorz Matusiak, dayanışmanın o günkü ideallerine bugüne kadar her zaman sadık kalmıştır.

Kamu hizmeti vermeden önce ilk olarak toplumsal hizmet adına Jastrzębiu- Zdroj’da yerel yönetimde çalışmaya başladı. Jastrzębiu- Zdroj’un sportif faaliyetlerde potansiyelini tanıtmak adına, „Jastrzębski Węgiel” voleybol takımı ve „GKS Jastrzębie” futbol takımı hakkında spor gazeteciliği yaptı. Yazılarına  "JasNet"  web sayfasında,  "Jastrzębski Węgiel" gazetesinde,  "Jastrząb" resmi web sayfasında yer verilmiştir.

Vatansever birlikteliğin ve ülke için bir dayanışma programının temelini oluşturması sebebiyle, Grzegorz Matusıak  Solidarność hareketinden gelmiştir ve bu hareketin bir parçası olmuştur.

2001 yılında, Jaroslaw ve Lech Kaczynski tarafından kurulan PIS(3) (Prawem i Sprawiedliwością -Hukuk ve Adalet Partisi) partisine katılmıştır. Halen partinin Rybnik’de Başkan Yardımcılığı ve  Jastrzębiu-Zdroj’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Matusiak aynı zamanda kongre temsilcisidir.

2006 ve 2010 yıllarında halk oylaması ile  Jastrzębiu-Zdroj  kent meclis üyeliğine seçilmiş ve kent meclisinde Başkanlık görevine hak kazanmıştır.

2011 yılından itibaren Polonya Cumhuriyeti Meclisinde Milletvekili olarak görevini sürdürmektedir.

Grzegorz Matusiak’ın ilgi alanları başında spor ve seyahet gelmektedir.. Gençlik döneminde Jastrzębie spor klübünde spor ile uğraşmıştır. Hali hazırda boş vakitlerinde ailesi ve arkadaşları ile futbol oynamaktan ve bisiklete binmekten hoşlanmaktadır..Oğluyla beraber voleybol, futbol ve buz hokeyi maçları seyretmekten büyük zevk duymaktadır. Dağ gezilerini çok seven Matusiak, eşi ile birlikte bu gezilerde gündelik hayatın yorgunluğu unutmaktadır.

 

Jastrzębiu- Zdrój(1)  : Jastrzębiu- Zdrój, Polonya ile Çek Cumhuriyeti  sınırına yakınındaki „Śląskie” Silezya eyaletinin güney kesiminde yer alır. Adını Lehçe kelimeleri „jastrząb” (şahin) ve Zdrój ("kaplıca" ya da "kaynak")’dan alır.20. yüzyıla kadar o Yukarı Silezya bulunan bir kaplıca köyü olan şehrin Varşova’ya  uzaklığı 370 km, Katowice’ye uzaklığı ise 60 km’dir. 1980'lerin başlarında şehir, komünist sisteme karşı  „Solidarność” (Dayanışma) Hareketinin oluşmasına neden olan işçi protestolarının ana merkezlerinden biri olmuştur.

Resmi web sayfası : www.jastrzebie.pl

 

NSZZ Solidarność(2) : ( Solidarność - Dayanışma, tam adı: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność- Bağımsız Özerk Dayanışma Sendikası) 1980 yılının Eylül ayında Polonya Halk Cumhuriyetindeki Gdańsk Tersanesi işçileri arasında kurulan sendika. İlk lideri Lech Wałęsa’dır. 3. Polonya Cumhuriyeti’nin kurulmasına öncülük eden bir halk hareketidir.

Daha fazla bilgi için Bakınız : www.tr.wikipedia.org/wiki/Solidarno%C5%9B%C4%87

 

PIS(3) (Prawem i Sprawiedliwością -Hukuk ve Adalet Partisi): Hukuk ve Adalet Partisi, ulusal ve muhafazakar bir siyasi partidir. Senato'da 29, Meclis’de 136 koltuk ile, Polonya parlamentosu’nda ikinci büyük partidir.

Parti 2001 yılında Lech ve Jarosaw Kaczyński kardeşler tarafından kurulmuştur. Jarosław Kaczyński halen parti başkanlığı görevini yürütmektedir. Lech Kaczyński 10 Nisan 2010 tarihinde, Katyn Katlimanı anma törenlerine katılmak üzere düzenlenen seyahatte vahim bir uçak kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hukuk ve Adalet Partisinin Resmi Web Sayfası : www.pis.org.pl/2012.php

Grzegorz Matusiak Resmi Web Sayfası : www.grzegorzmatusiak.pl

 

 

 

Design by : Pol-tur.org.
Copyright 2013 Towarzystwo Polsko-Tureckie
Website Security Test