Grzegorz Matusiak – Milletvekili

Polonya-Türkiye Derneği Onursal Üyesi

Grzegorz Matusiak Polonya’lı mühendis, yerel yönetici ve siyasetçidir. Çocukluğundan itibaren vatan sevgisi, dayanışma ve çok çalışmanın öğretildiği, uzun yıllar madencilik ile uğraşan büyük bir ailede dünya’ya geldi. Babası Moszczenica kömür madeninde çalışan bir madenciydi, annesi ise evin ve çocukların(Grzegorz, erkek kardeşi ve iki kız kardeşi) bakımı ile ilgilendi. Mütevazi bir hayata sahip olmalarına karşın Anne ve Babaları çocuklarının iyi yetiştirilmesine ve iyi bir eğitim almasına son derece önem verdiler.

Grzegorz Matusiak, Jastrzębiu- Zdrój’da 5 numaralı ilköğretim okulunda okudu, lise eğitimi ve meslek eğitimi aldığı okulundan mezuniyet sonrası çalışma hayatından başladı ve Krakow’da ‘Górniczo – Hutniczej’ Maden Mühendisliği Akademisi'nde okudu.

27 yıl Zofiówka kömür madeninde çalıştı. Geçen süre içerisinde daha sorumlu mevkilerde görev almaya başladı. Sırasıyla elektirik sorumlusu, elektrik enerjisi müfettişi olarak görev yaptı. Her zaman bir onur ve gurur vesilesi olarak gördüğü madencileri kurtarma ekibinde yer aldı.

1984 yılında bir aile kurdu. Eşi Barbara, öğretmen olarak halen Jastrzębiu- Zdroj’da 8 numaralı ilköğretim okulunun müdürlüğünü yapmakta, oğulları Nikodema ise Śląskiej (Silesian)Teknik Üniversitesi mezun oldu.

NSZZ Solidarność(Bağımsız Özerk Dayanışma Sendikası) üyesidir. 1988 yılında düzenlenen temmuz kömür madeni grevinde, Heniek Grochowski ‘nin yanında aktif rol aldı. Grzegorz Matusiak, dayanışmanın o günkü ideallerine bugüne kadar her zaman sadık kalmıştır.

Kamu hizmeti vermeden önce ilk olarak toplumsal hizmet adına Jastrzębiu- Zdroj’da yerel yönetimde çalışmaya başladı. Jastrzębiu- Zdroj’un sportif faaliyetlerde potansiyelini tanıtmak adına, „Jastrzębski Węgiel” voleybol takımı ve „GKS Jastrzębie” futbol takımı hakkında spor gazeteciliği yaptı. Yazılarına "JasNet" web sayfasında, "Jastrzębski Węgiel" gazetesinde, "Jastrząb" resmi web sayfasında yer verilmiştir.

Vatansever birlikteliğin ve ülke için bir dayanışma programının temelini oluşturması sebebiyle, Grzegorz Matusıak Solidarność hareketinden gelmiştir ve bu hareketin bir parçası olmuştur.

2001 yılında, Jaroslaw ve Lech Kaczynski tarafından kurulan PIS (Prawem i Sprawiedliwością -Hukuk ve Adalet Partisi) partisine katılmıştır. Halen partinin Rybnik’de Başkan Yardımcılığı ve Jastrzębiu-Zdroj’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Matusiak aynı zamanda kongre temsilcisidir.

2006 ve 2010 yıllarında halk oylaması ile Jastrzębiu-Zdroj kent meclis üyeliğine seçilmiş ve kent meclisinde Başkanlık görevine hak kazanmıştır.

2011 yılından itibaren Polonya Cumhuriyeti Meclisinde Milletvekili olarak görevini sürdürmektedir.

Grzegorz Matusiak’ın ilgi alanları başında spor ve seyahet gelmektedir.. Gençlik döneminde Jastrzębie spor klübünde spor ile uğraşmıştır. Hali hazırda boş vakitlerinde ailesi ve arkadaşları ile futbol oynamaktan ve bisiklete binmekten hoşlanmaktadır..Oğluyla beraber voleybol, futbol ve buz hokeyi maçları seyretmekten büyük zevk duymaktadır. Dağ gezilerini çok seven Matusiak, eşi ile birlikte bu gezilerde gündelik hayatın yorgunluğu unutmaktadır.

 

Jastrzębiu- Zdrój: Jastrzębiu- Zdrój, Polonya ile Çek Cumhuriyeti sınırına yakınındaki „Śląskie” Silezya eyaletinin güney kesiminde yer alır. Adını Lehçe kelimeleri „jastrząb” (şahin) ve Zdrój ("kaplıca" ya da "kaynak")’dan alır.20. yüzyıla kadar o Yukarı Silezya bulunan bir kaplıca köyü olan şehrin Varşova’ya uzaklığı 370 km, Katowice’ye uzaklığı ise 60 km’dir. 1980'lerin başlarında şehir, komünist sisteme karşı „Solidarność” (Dayanışma) Hareketinin oluşmasına neden olan işçi protestolarının ana merkezlerinden biri olmuştur.

Resmi web sayfası : www.jastrzebie.pl

 

NSZZ Solidarność : ( Solidarność - Dayanışma, tam adı: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność- Bağımsız Özerk Dayanışma Sendikası) 1980 yılının Eylül ayında Polonya Halk Cumhuriyetindeki Gdańsk Tersanesi işçileri arasında kurulan sendika. İlk lideri Lech Wałęsa’dır. 3. Polonya Cumhuriyeti’nin kurulmasına öncülük eden bir halk hareketidir.

Daha fazla bilgi için Bakınız : www.tr.wikipedia.org/wiki/Solidarno%C5%9B%C4%87

 

PIS (Prawem i Sprawiedliwością -Hukuk ve Adalet Partisi): Hukuk ve Adalet Partisi, ulusal ve muhafazakar bir siyasi partidir. Senato'da 29, Meclis’de 136 koltuk ile, Polonya parlamentosu’nda ikinci büyük partidir.

Parti 2001 yılında Lech ve Jarosaw Kaczyński kardeşler tarafından kurulmuştur. Jarosław Kaczyński halen parti başkanlığı görevini yürütmektedir. Lech Kaczyński 10 Nisan 2010 tarihinde, Katyn Katlimanı anma törenlerine katılmak üzere düzenlenen seyahatte vahim bir uçak kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hukuk ve Adalet Partisinin Resmi Web Sayfası : www.pis.org.pl/2012.php

Grzegorz Matusiak Resmi Web Sayfası : www.grzegorzmatusiak.pl

 

 

 

Design by : Pol-tur.org.
Copyright 2013 Towarzystwo Polsko-Tureckie
Website Security Test