Tarihçe

 

Tüm mesafelere ve farklılıklara rağmen Polonya ve Türkiye, tarih sahnesinde birçok vesile ile buluşmuşlardır. Yaşanan savaşlar ve karşıtlıklardan öte karşılıklı yardımlaşma fazlası ile kendini göstermiştir. Tarihten birçok örnek verebileceğimiz bu husus ne yazık ki hem Polonya’da hem de Türkiye’de yeterince bilinmemektedir.

Tarih iki ülkeyi birleştiren konulardan sadece bir tanesidir. Günümüzde 2 ülkenin dayanışma ve ortak çalışmalarını birçok alanda gözlemlemek mümkündür. Bunlar arasında kültürel alışveriş, turizm ve ticaret hacmi önemli etkenlerdir.

Polonya ve Türkiye arasında bu olumlu işbirliği ve gelişmelere katkı sağlamak amacı ile bir sivil toplum örgütü olarak 2000 yılında Polonya-Türkiye Derneği kurulmuştur.

Tanınmış sosyal aktivist Sayın Czeslaw Skonski organizasyon komitesi kararı ile dernek kayıt çalışmalarını üstlenmiş, başkanlık görevini ise Sayın Edward Ostrowski’i yürütmüştür. Polonya-Türkiye Derneği ul. Malczewskiego 51 Gdansk adresinde 18 Aralık 2001 tarihinde kurularak Ulusal Mahkeme Siciline KRS : 0000074462 kaydedilmiştir.

Design by : Pol-tur.org.
Copyright 2013 Towarzystwo Polsko-Tureckie
Website Security Test